צפי השוק! שווה קריאה

“השוק צופה פני עתיד ולוקח את כל הנתונים החיוביים, ויש נתונים חיוביים יותר כרגע מאשר שליליים,” אמרה קתרינה סימונטי, סמנכ”ל בכיר ב- UBS שירותים פיננסיים, בראיון במטה בלומברג בניו יורק. “השוק ממוקם לצמיחה בשנת 2020.”

המניות עלו לפני השדרוגים של 2018 ונפלו לפני שדרוגי האחור של 2019

נדיר, אם כי לא נשמע, שהמשק מתנקש מיד אחרי מפגן גדול כמו זה. מאז 1930 היו 17 שנים קלנדריות בהן S&P 500 צבר 25% ומעלה. מיתון התרחש שלוש פעמים – בשנת 1990, 1981 ו- 1937. כלכלנים שנסקרו על ידי בלומברג מציבים את הסיכוי למיתון ב -12 החודשים הקרובים על 30%.

אמנם מיתון ועצרות גדולות הם כנראה נדירים מכדי להכליל הרבה בקשר ביניהם, אך בדרך כלל השוק אינו מריץ זה רגע לפני השפל.

מניות הן תמונת ראי מהרבעון הרביעי של השנה שעברה. הסבר אחד להתמוטטות זו הוא שהוא ייצג את המשקיעים שהפעילו שנה גרועה לרווחי התאגידים והתאימו מחירים בהתאם. מה לגבי עכשיו, כאשר ה- S&P 500 זינק ב -9% מאז תחילת אוקטובר, וצבר 11 מ -12 השבועות האחרונים? אם אתה מאמין שמחירי המניות מתקדמים, זה מבשר טובות לשעות 2020.

מחקר שנערך באוקטובר על ידי חברת המחקר CXO Advisory Group LLC, בדק את הקשר בין הרווחים למהלכי השוק וגילה כי מניות צופות בדרך כלל את תוצאות הארגון, ולא להפך. “האינדיקציה החזקה ביותר” שנצפתה במחקר הייתה שתשואות ההון מובילות את הרווחים ברבעון.

ייתכן שהקשר היה בעבודה בשנה שעברה, כאשר הרבעון הרביעי הגרוע ביותר בשוק השור קדם לשורה של ירידות רווחים. הציפיות לצמיחת רווח של 10% נופלו, והתחזיות שביצעו מודיעין בלומברג צנחו ביותר מאז 2016, אז חברות S&P 500 היו בעיצומה של מיתון הרווחים.

גם בשנת 2017 הוצגה נוכחות דומה. מדד ה- S&P 500 זינק ב -6% ברבעון הרביעי, והביא לרווח של 20%, לקראת שיפוץ מס החברות של הנשיא דונלד טראמפ. בשלושת החודשים שלאחר מכן צמיחה הצמיחה ברווחים לשנת 2018 עלתה כמעט בשבע נקודות אחוז, ובסוף 2018, חברות S&P 500 ראו שלושה רבעים נפרדים שבהם הרווח עלה מעל 20%.

קופץ קדימה

אסטרטגים במחקר נד דייוויס בחנו גם את הקשר בין רווח למניות והגיעו למסקנות דומות – אם לא זהות -. הנתונים שלהם מצאו כי מחירי המניות עוברים לעתים קרובות הפוך לרווחים בזמן אמת. כלומר, בדרך כלל צמיחת רווחים חזקה נפגשת עם ביצועי מניות אדישים, סימן שהמשקיעים מעוניינים יותר ברבעונים הבאים. בשנים בהן הרווח קפץ ליותר מ 20%, S&P 500 עלה בממוצע 2.4%, מצא החברה. בינתיים, כאשר הצמיחה הייתה מתחת ל -5%, המדד עלה 12.2%.

השנה והשנה שעברה התאימו לדגם. צמיחה ברווחים דו ספרתית בשנת 2018 נפגשה עם כמה מהתשואות הגרועות ביותר במניות בעשור הזה, והרווחים העמידים השנה הצליחו להשיג כמה מהטובים ביותר.

על פי נתוני בנק אוף אמריקה, כל אפסיד של מניות ארה”ב בשנה הבאה יצטרך להיות מונע על ידי עלייה ברווחים. כדי להגיע ליעד S&P 500 של סוף השנה של החברה 3,300, הרווחים יצטרכו לבצע את ההרמה הכבדה, מכיוון ששנים של התרחבות מרובה קיצונית בדרך כלל אחריהן של שנים של “פשטים לכפולות מכווצות”, אמרו אסטרטגים כולל סביטה סובראמניאן.

Scroll Up